недеља, 10. мај 2015.

Početak džez muzike



Što se tiče pravaca tj. podžanrova u džezu, postoji veliki broj njih, a mnogi od njih su se razvili krajem XX i početkom XXI veka iz fusion pravca. Potrudiću se da izdvojim one koji su najbitniji i koji su najviše uticali na razvoj džeza. 

PRETEČE DŽEZA - RAGTIME, DIXIELAND I SWING 


RAGTIME je pravac koji je nastao krajem XIX veka i koji je služio kao muzika koja će da zabavlja masu. Ragtime je imao jak uticaj na džez, ali i na mnoge klasične kompozitore. Za ragtime se može reći da je zapravo neka vrsta fuzije džeza i klasične muzike. Međutim, pojavom swinga i drugih stilova, krajem 20ih i 30ih godina, ragtime je pao u zaborav. Najpoznatiji predstavnik ovog stila je Scott Joplin, ne toliko poznat danas, ali njegove dve kompozicije "Maple Leaf Rag" i "The Entertainer" su poznate širom sveta.  

 

DIXIELAND i SWING

Dixieland i Swing su najraniji oblici džeza. Postali su popularni krajem 20ih i početkom 30ih godina, najviše u New Orleansu i Chicagu. Osnovna karakteristika ovih pravaca su veliki orkestri, tzv BIG BAND, sačinjeni od 10 ili više muzičara. Pored bubnjeva, kontrabasa i klavira, postoji ceo duvački orkestar koga čine trube, tube, tromboni, saksofoni, klarineti, dok je, sa druge strane, jedan bend mogao da čini manji broj ljudi. Vrlo je česta upotreba bendža u ovakvom orkestru. Međutim, ovi pravci se ne mogu u potpunosti svrstati u džez zato što kod njih još uvek nije bilo potpune improvizacije na temu. Ali su, svakako, možda najbitniji za razvitak džeza u pravom smislu. Najpoznatiji izvođači ovog pravca su Louis Armstrong, Duke Ellington, Count Basie, Glenn Miller... 






 
Duke Ellington sa svojim big bendom

Louis Armstrong


Glenn Miller - In The Mood

Нема коментара:

Постави коментар